Kocieuszy | wegański styl życia: Wielkanoc - święto życia?

Wielkanoc - święto życia?

02:11

Za tydzień większość z nas będzie obchodziła święta wielkanocne. Spotkamy się z rodziną, usiądziemy do suto zastawionego stołu, będziemy zajadać się pysznościami i zajmować się samymi przyjemnymi sprawami. Na wielkanocnych stołach zapewne nie zabraknie jajek - czy to w formie potraw, czy ozdób i pisanek. W końcu jajka to symbol szczęścia, odrodzenia, życia.

No właśnie, czy na pewno życia?

źródło: jakonetoznosza.pl

Kury to niesamowicie inteligentne zwierzęta, a zarazem jedne z najbardziej niedocenianych. Sa ptakami, więc o wiele trudniej przychodzi nam porównywanie się z nimi niż z innymi ssakami. Może dlatego przez długi czas naukowcy nie interesowali się nimi tak jak na przykład najbliższymi nam małpami naczelnymi. A szkoda, bo jak się okazuje, kury potrafią świetnie się porozumiewać, mają bardzo dobrą pamięć i rozumieją wyszukane koncepcje intelektualne. Wiedzą na przykład, że przedmiot, który znika z ich pola widzenia nadal istnieje. Kury odczuwają silną więź ze swoim potomstwem, są troskliwymi matkami i przekazują swoim dzieciom wiedzę, która wydaje się im być istotną. W przypadku kur możemy mówić już o tworzenie własnej kultury - czegoś, co do niedawna przypisywało się tylko ludziom.

źródło: pinterest.com

Żeby zaspokoić nasze konsumpcyjne zachcianki kury nioski spędzają całe swoje życie w małych niewygodnych klatkach. Są tam stłoczone po kilka i nie mają możliwości zachowywać się w sposób dla siebie naturalny. Nie mogą rozwinąć skrzydeł, grzebać w ziemi, są za to narażone na liczne skaleczenia i deformacje ciała. Czasami wydaje mi się, ze ewolucja popełniła jakiś kluczowy błąd, dlatego w XXI wieku nadal zdecydowana większość ludzi zachowuje się w sposób niegodny nawet człowieka pierwotnego.

źródło: jakonetoznosza.pl

Stowarzyszenie Otwarte Klatki przeprowadziło niedawno śledztwo na jednej z ferm przemysłowych. Wynikami tego śledztwa podzielili się na stronie jakonetoznosza.pl. Odsyłam na tę stronę po więcej informacji, zdjęć, film (którego sama nie dałam rady obejrzeć) i darmowy ebook z przepisami na dania bezjajeczne.


No dobrze, wiemy już, że jajka trójki są złe, dlaczego by więc nie przestawić się na zerówki i jedynki? Dlatego, że jajka od "szczęśliwych kurek" wcale nie są pozbawione okrucieństwa. Zastanowiliście się kiedykolwiek co się dzieje z kurczaczkami płci męskiej na takich "ekologicznych" fermach?
Otóż to:

źródło: facebook.com

Są miażdżone. Żywcem. Są nikomu niepotrzebnym odpadem, śmieciem, i tak jak śmieć są traktowane. Kury też są zabijane kiedy zaczynają znosić mniej jajek, nie łudźmy się, że umierają śmiercią naturalną. Ponadto nie mamy pewności czy kupując jajka z wolnego wybiegu nie wspieramy chowu klatkowego. Na sklepowych półkach można zobaczyć jajka różnego typu pochodzące od jednego producenta. Sensownym wyjściem mogłoby być kupowanie wiejskich jajek od gospodarza, pod warunkiem, że mamy do niego zaufanie i wiemy, że jego kurom nie dzieje się krzywda.

Ja jednak namawiam do rezygnacji z jajek w ogóle. Sama od czasu przeprowadzki do nowego mieszkania (w końcu z normalną kuchnią!) kupiłam je raz (tzn. M. je kupił), a i tak nie miałam pomysłu jak je wykorzystać. W jajkach nie ma niczego nadzwyczajnego, czego nie dałoby się zastąpić roślinami. (Sposoby na zastąpienie jajek znajdziecie tutaj: KLIK i KLIK).) Dla nieprzekonanych istnieje jeszcze roślinny zastępnik jajek w proszku: KLIK - o wiele zdrowsza i bardziej etyczna opcja niż jajka kurze.

Na zakończenie - coś pozytywnego. Film ukazujący zachowanie kur uratowanych z fermy przemysłowej.

You Might Also Like

0 komentarze