Kocieuszy | wegański styl życia: Essence - odpowiedź w sprawie testów na zwierzętach i (nie)wegańskich składników

Essence - odpowiedź w sprawie testów na zwierzętach i (nie)wegańskich składników

17:18


Całkowicie wypadły mi z głowy kosmetyki Essence. Gdyby nie mail od Karoliny, pewnie nie przypomniałabym sobie, że jeszcze w wakacje pisałam do tej firmy i, mimo że nie dostałam od nich listy ich wegańskich produktów, to przynajmniej wymienione zostały odzwierzęce substancje, których używają.Zawsze podkreślam, że znajomość niewegańskich składników, jakie w swoich kosmetykach stosuje dana firma, to już jest naprawdę dużo - wiemy czego szukamy w składzie i nie musimy się zastanawiać czy teoretycznie wegański produkt nie zawiera jakiegoś kwasu stearynowego pochodzenia zwierzęcego (swoją drogą, czy ktoś jeszcze stosuje odzwierzęcy stearic acid? Chyba żadna z firm, z którymi korespondowałam, nie wymieniła nigdy tego typu składników).

Wracając do Essence, co my tu mamy?


Składnik
Tak, jest możliwym iż składnik występuje w niektórych produktach Catrice
Nie, nie wykorzystujemy tych składników w aktualnym asortymencie produktów Catrice
Mleko oraz pochodne
x
 
Jaja i pochodne
(x)
 
Miód i wosk pszczeli
x
 
Lanolina
x
 
Extrakty z muszli
 
x
Colagen
 
x
Elastyna
 
x
Żelatyna
 
x
Łój
 
x
Jedwab
 
x
Piżmo
 
x
Tran z wątroby dorsza
 
x
Kawior
 
x
Naturalne włosie
x (szczotki)
 


Na stronie internetowej Essence można dokładnie sprawdzić składy ich produktów. Naliczyłam tam z 7 wegańskich tuszów do rzęs, czyli tych kosmetyków, których znalezienie sprawia chyba najwięcej problemów wegankom ;) Sama nie miałam pojęcia, że multi action mascara, którą jeszcze nie tak dawno uwielbiałam, jest w porządku. 

Wegańskie maskary Essence:

maximum volume mascara
get BIG! lashes volume curl mascara
get BIG! lashes triple black mascara
LASH mania - pogrubiający tusz do rzęs
all eyes on me mascara
multi action mascara
multi action blackest black mascara[update 14/11/16]

W związku ze sprzecznymi informacjami na temat tego, czy Essence (Cosnova) jest firmą cruelty free, jakie można znaleźć na różnych zagranicznych blogach, wklejam odpowiedź w tej sprawie:

Bardzo dziękujemy za zainteresowanie produktami essence. Z przyjemnością odpowiem na wszystkie pytania.

Chciałabym poinformować, że nie testujemy naszych produktów na zwierzętach. W Niemczech od jesieni 1998 roku testowanie na zwierzętach kosmetyków do makijażu oraz kosmetyków pielęgnacyjnych jest zakazane. W zgodzie z nową Europejską Dyrektywą Kosmetyczną (EC) 1223/2009 testowanie na zwierzętach jest ograniczone na terenie UE. Możemy zapewnić iż Cosnova (producent essence i  Catrice) nie przeprowadza ani nie zleca innym podmiotom takich testów – zarówno na terenie Niemiec jak i gdziekolwiek indziej. Jednym z kryteriów doboru dostawców surowców do produkcji kosmetyków jest także pewność iż nie są one testowane na zwierzętach.

Aby zagwarantować bezpieczeństwo naszych produktów możemy używać wyłącznie nieszkodliwych składników (ta zasada dotyczy wszystkich producentów kosmetyków). Są dwa rodzaje testów na zwierzętach: testowanie pojedynczych substancji oraz testowanie produktu finalnego. Testowania kosmetyków na zwierzętach dla uwiarygodnienia lub udowodnienia efektywnego działania wyprodukowanego kosmetyku można uniknąć stosując alternatywne metody testowania. Cosnova jest firmą nie godzącą się na testowanie finalnych produktów na zwierzętach.

Zgodnie z prawem używane nowe substancje muszą być przetestowanie pod względem bezpieczeństwa i musi być dla nich stworzony tzw. profil toksykologiczny. Dla każdej substancji musi zostać ustalone jak niebezpieczna może być w czystej postaci aby być w stanie zabezpieczyć proces i przedsięwziąć odpowiednie środki w trakcie produkcji i przetwarzania substancji. Zdarzało się, że aby zadbać o wypełnienie tego przepisu zlecane były testy na zwierzętach, w większości przypadków miało to miejsce 20 lub 30 lat temu.

Dzisiaj jest już wiele innych, alternatywnych sposobów testowania substancji tak aby nie wykorzystywać testów na zwierzętach. Przykładem są chociażby testy komórkowe używane do badania toksyczności składników. Oznacza to, że wyselekcjonowane komórki są hodowane na płytkach petriego i testowane w kontakcie z innymi substancjami. Następnie, różne wskaźniki dotyczące komórki, takie jak tempo metabolizmu, prędkość podziału komórkowego i metabolizm konkretnych substancji są badane aby ocenić witalność komórki. Cosnova do produkcji kosmetyków używa wyłącznie substancji spełniających wymagania europejskiego i międzynarodowego prawa kosmetycznego, a więc bezpiecznych.


Jak dla mnie kosmetyki Essence mogą być jak najbardziej uznane za cruelty-free, jako że firma zapewnia, że nie jest zaangażowana w testy na zwierzętach i nie finansuje takich testów.


You Might Also Like

7 komentarze

 1. ja kupuję w Superpharm :)
  http://www.superpharm.pl/placowki/

  OdpowiedzUsuń
 2. znalazłam w drogerii Hebe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Są też w Drogerii Natura i Douglasie

  OdpowiedzUsuń
 4. Cóż ja bym bez ciebie poczęła :) dzieki ! <3

  OdpowiedzUsuń
 5. to wspaniała nowina, bo uwielbiam ich kosmetyki! Są tanie, kolorowe, jest ich ogromny wybór, i są łatwo dostępne- ja kupuję w Naturze :) właśnie dziś muszę sobie sprawić nowy tusz.

  OdpowiedzUsuń
 6. kupiłam dziś ten czerwony tusz Essence jesli sie sprawdzi to bede uzywac a jesli nie to poleccie mi jeszcze jakis dobry tusz hipoalergiczny bo jak sie maluje to po zwyklych mnie powieki swedza moj mail: sa-anielka-loi@o2.pl

  OdpowiedzUsuń